Report by Radek


Když jsem si koncem srpna rezervoval 8 listopadových nocí v chatě a k tomu jako přídavek, či spíše úvod na rozehřátí, obřad v potní chýši, nijak zvlášť jsem se nezabýval možným průběhem a žil v klidu s tím, že věci půjdou tak nějak samy.Copak o to, věci samy šly, nejdřív jsem se ale musel vypořádat s faktem, že půjdou jaksi skrze mě a já je budu muset plně přijmout. Znamenalo to tedy plné přijetí pro mě jinak těžko snesitelného vedra a poté dlouhatánské doby v husté tmě tmoucí. Ani jedno z toho pro mne nebylo zpočátku úplně snadné. Jenže ono vám to vlastně ani jinou možnost nedá a v podstatě vedro i tma trpělivě čekají tak dlouho, než vám to dojde. No a když došlo, stal se zážitek z potní chýše jako mávnutím kouzelného proutku skvělým a uvolňujícím a současně i příjemně vonícím po obřadně pálených bylinkách a tma se zhruba po dvou dnech rozsvítila velmi zajímavými barvami a obrazy a stala se bezpečnou a přívětivou.

Je to tedy vlastně prosté: Povolit veškeré napětí, vzdát se sebemenšího odporu a přijmout věci tak jak jsou a ony se skrze nás promění v dary. To se nakonec v obou případech stalo a já sklízel plody v podobě krásných barevných obrazů, zajímavých vizí, návštěv totemových zvířat, zajímavých odpovědí na zajímavé otázky a k tomu prožíval dlouhé hodiny plné přítomnosti, kdy se mi podařilo propouštět veškeré myšlenky a pouze pozorovat prožívané počitky a vjemy, věnovat plnou pozornost skvělému jídlu či zvukům hudebních nástrojů.

No a nakonec přišla báječná odměna. Výstup ze tmy do probouzejícího se jitra krásné beskydské přírody. Měl jsem pocit, že jsem nikdy předtím takovou nádheru neviděl. Do kolotu všedního života jsem se pak vrátil s radostí ze života, ze světla, vnitřně klidný a přesto s rozšířeným vnímáním. Zdá se, že od té doby vnímám citlivěji  energie, zvuky a rozšířilo se mi periferní vidění. Pobyt ve tmě doporučuji všem, kteří chtějí poznat sami sebe a jsou schopni sami se sebou nějaký čas vydržet. No a na závěr moc děkuji terapeutům Tomášovi a Michalovi. Byli opravdu skvělí.       (Radek z Prahy)