Centrum terapie tmou

"Jak a co se se mnou patrně stále ještě děje, nejsem schopen příliš popisovat. Nicméně, fyzicky jsem na tom v podstatě stejně, tím jsem si jist. Zaznamenávám ale občas, že docházím k rozdílným výsledkům při vyhodnocování velmi podobných situací těm, které už zde byly v minulosti. Neumím si to racionálně vysvětlit, zřejmě jsem se přece jen poněkud přeprogramoval v podvědomí. Rozhodně svého týdne tmy nelituji a pokud někdo projeví zájem, nemám problém vás doporučit. " Vladimír

Náš tým

Náš tým je tvořen celkem třemi opatrovníky a jedním odborným garantem – psychologem.

Roman Barták

zakladatel a ředitel Centra, opatrovník

Vzděláním krajinný ekolog a přes čtvrt století profesionálního působení v ochraně přírody. Od roku 2012 každoroční pobyt ve tmě, od roku 2013 poskytování terapie tmou. Předmětem zájmu jsou také další formy sebepoznání např. holotropní dýchání, meditace, indiánské potní chýše, či trávení času o samotě v přírodě.

Tomáš Ruta

profesní fotograf, opatrovník

Vzděláním filmový, divadelní a fotografický znalec. Horský průvodce po Ukrajině, čajový nadšenec, japanofil, zenbuddhista a průzkumník různých stavů vědomí. Momentálně má největší zájem o silné tělesné prožitky a s nimi spojené očistné procesy při tradičních rituálech. Potní chýše, meditace, otužování, půsty. 

Michal Chodec

opatrovník

Nadšený dobrodruh a poutnik mnoha cest,nejenom po horskych štítech a hlubokých údolích,ale i v krajině lidské duše a vnitřních světů. Zkušenosti s pobyty ve Tmě, nezkrotností a tvary života,meditacemi a pobyty v divočině.

Marek Malůš

odborný garant a koordinátor výzkumu

Vzděláním psycholog včetně titulu PhD., v současné době odborný asistent Katedry psychologie Filozofické fakulty v Ostravě. Absolvent několika pobytů ve tmě, ale také kurzů, seminářů a psychoterapeutického výcviku. Odborně zaměřen na výzkum technik omezené zevní stimulace, především variantě známé jako Terapie tmou.

Pobyt ve tmě

První dva dny lidé reagují na tmu zvýšenou potřebou spát. To jsou dny, kdy můžeme věnovat pozornost svým snům, které nám pomáhají pochopit zprávu našeho podvědomí. Další dny už tolik nespíme. Dostavuje se mírná časová dezorientace. 3 až 5 den se proces terapie tmou rozbíhá naplno. Prožíváme znovu důležité životní okamžiky z minulosti, získáváme nové vize do svého budoucího života. Hluboce se můžeme ztotožnit s probíhající přítomností. Může se dostavit i deziluze ze samotného pobytu, který nesplňuje naše očekávání. To se týká těch, kteří spoléhali na to, že si pobyt ve tmě můžou naplánovat. Záleží také na naší schopnosti "být sám se sebou v klidu". Během pobytu ve tmě před sebou neutečete. Poslední dny už jsou ryze individuální, někteří lidé pociťují velkou vděčnost za život, někteří jsou naplněni svým nově odhaleným životním cílem. Výstup na světlo probíhá postupně. Ještě několik dnů po pobytu cítí člověk velkou změnu prožívání reality. Proto je vhodné ukončit pobyt v pátek a nechat následující víkend doznít své žážitky...

Základem je dobrá vegetariánská strava s velkým podílem čertsvé zeleniny. Stravu je možné upravit dle požadovaného druhu diety.

Sušené ovoce, ořechy a trvanlivější ovoce je k dispozici po celou dobu, stejně jako je možné přinést další čerstvé ovoce, smoothie nebo ovocnou šťávu.

Někteří lidé chtějí vyzkoušet během pobytu ve tmě půst. Je to možné, ale nedoporučujeme to osobám, které nemají s půstováním zkušenosti. Samotný pobyt ve tmě je často překvapivě intenzivní a půst by mohl v těchto případech učinit situaci ještě náročnější...

Audio přehrávač obsahuje základní instrukce meditace všímavosti a několik relaxačních hudebních nahrávek. Můžete si ale přinést samozřejmě vlastní audio nahrávky - ideální je SD karta. V neposlední řadě zajišťujeme další služby, např. komunikaci s Vašimi bližními.

"Tma povyšuje promluvu."

ALBERTO MANGUEL